Ako vybrať hojdačku?

Pri hojdaní sa deti vybláznia, naučia sa držať balans a možno sa aj unavia. Lumpačenie na hojdačkách a pretekanie sa o to, kto doskočí ďalej, môžete svojim deťom dopriať aj mimo verejného ihriska. Záhradné hojdačky alebo skladnejšie interiérové verzie si deti obľúbia a nedajú na ne dopustiť. Pri ich výbere dbajte na bezpečné prevedenie, kvalitný materiál aj dostatočnú nosnosť.

Pri hojdaní sa deti vybláznia, naučia sa držať balans a možno sa aj unavia. Lumpačenie na hojdačkách a pretekanie sa o to, kto doskočí ďalej, môžete svojim deťom dopriať aj mimo verejného ihriska. Záhradné hojdačky alebo skladnejšie interiérové verzie si deti obľúbia a nedajú na ne dopustiť. Pri ich výbere dbajte na bezpečné prevedenie, kvalitný materiál aj dostatočnú nosnosť.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné otázky

Vek dieťatka

Najzásadnejším hľadiskom pri výbere hojdačky je práve vek dieťaťa. Za hojdačky pre najmenších možno považovať hojdacie ležadlá, ktoré sú určené už pre dojčatá. Prvá naozajstná hojdačka prichádza do úvahy vo chvíli, keď dokáže dieťa samo bez opory sedieť. Pre deti okolo 1 roka sú vhodné hojdačky s držadlami, bezpečnostnou zábranou a zvýšeným operadlom. Staršie deti od 3 rokov už ocenia samostatnejšie modely bez zatvárania. Z tohto pohľadu je skvelou voľbou hojdačka 3v1, ktorá rastie spolu s dieťaťom. Po čase z nej môžete odpojiť bezpečnostné madlo a priečky.

Húpadlá, alebo hojdačky?

Rozdiel medzi oboma modelmi je na prvý pohľad zrejmý. Húpadlá slúžia k húpaniu na zemi, zatiaľ čo hojdačky operujú viac či menej nad zemou. Z pohľadu bezpečnosti sú skôr vhodnejšie húpadlá. Aj z nich však môže dieťatko nepekne spadnúť, preto je vždy dôležitý dohľad rodiča. Medzi najbežnejšie húpadlá patria bežne známe pružinové, ktoré sa nachádzajú takmer na každom ihrisku. Do domácich podmienok môžete zakúpiť model bez pružiny, ktorý štýlom kolísania pripomína tradičného hojdacieho koňa.

Rozdiel medzi húpadlom možno vidieť na prvý pohľad

Na čo sa zamerať

Typy hojdačiek

Podľa toho, či hľadáte húpadlo na vonkajšie používanie, alebo iba do bytu, pre jedno, alebo viac detí, vyberajte vhodnú a úmerne veľkú konštrukciu.

Hojdačka do dverí

Hojdačka do bytu môže visieť zo stropu, trámu, alebo priamo z futier dverí. Pre najmenšie deti od 6 mesiacov sa vyrábajú špeciálne typy hojdačiek, niekedy nazývané tiež skákadlá alebo hopsadlá, ktoré možno umiestniť medzi dvere . Hojdačka je vybavená mäkkým vkladacím vankúšikom, ktorý poskytuje dostatočnú oporu, a nastaviteľnými popruhmi.

Hojdačka hniezdo

Kruhové vyhotovenie, niekedy nazývané tanierové, sa obvykle odporúča pre deti od troch rokov, pretože nie je vybavená žiadnou oporou okrem postranných lán. Výhodou kruhového prevedenia je variabilné použitie od klasického hojdania, po odpočinok v ľahu. Sedacia časť môže byť vyplnená textilom alebo lanovým výpletom. Okrúhle hojdačky často pojmú aj viac ako jedno dieťa, sú preto skvelou voľbou aj pre súrodencov.

Kruhové hojdačky sú oproti skákadlám vhodné až pre staršie deti

Závesná hojdačka so zábranou, alebo bez

Ako na záhradu, tak do detských izbičiek môžete zaobstarať drevenú, alebo plastovú hojdačku so zábranou. Tieto modely sú väčšinou vhodné pre deti od 1 roka. Starším deťom môžete zaobstarať verziu bez zábrany, alebo špeciálne rastúce prevedenie. Dĺžku zavesenia možno spravidla nastavovať podľa aktuálnej výšky dieťaťa. Čo do skladnosti tieto domáce typy vyhrávajú. Keď sa hojdačka nepoužíva, možno ju zdvihnúť k stropu a zaháknuť.

Vonkajšia hojdačka s konštrukciou

Bežne známy ihriskový variant na lanách alebo reťaziach je väčšinou pevne ukotvený v zemi. Nosné trámy sú vyrobené z odolnej ocele, sedadlá zvyčajne z plastu. Variantom vonkajšej hojdačky je moderný Sling Swing model s pružným plastovým sedadlom, ktorý sa podľa váhy dieťaťa vytvaruje do písmena U. Keďže tieto hojdačky nedisponujú žiadnym operadlom, alebo madlom, sú vhodné pre staršie deti.

Závesné hojdačky je potrebné zavesiť na nosný trám, vonkajšie hojdačky môžu byť vybavené vlastnou konštrukciou

#### Váhová hojdačka

Pre súrodencov ako stvorená vonkajšia váhová hojdačka má pevné ukotvenie, sedadlá a silné madlá na držanie. Väčšina modelov je vybavená gumovými dorazmi, ktoré tlmia dopady na zem.

Materiál

Medzi najčastejšie materiály detských hojdačiek patrí drevo, plast a kov. Drevené hojdačky pôsobia tradičným dojmom a skvele sa hodia aj do interiérov. Drevo je ošetrené, vďaka čomu ho môžete bez obáv používať tiež na záhradách. Veľká nosnosť a dlhá životnosť je ďalším dôvodom, prečo sa tento prírodný materiál stále teší veľkej obľube.

Kovové hojdačky sa nachádzajú na záhradách a sú buď pevne zapustené do zeme, alebo prostredníctvom stojanu samostatne visia v priestore. Pevné, najčastejšie oceľové konštrukcie dopĺňajú plastové sedadlá. Podobne ako plast zaistí kovové vyhotovenie dlhú životnosť aj vysokú nosnosť. Plastové hojdačky patria spolu s textilnými k tým najľahším. Plast síce nevydrží tak dlho ako ostatné materiály, zato je lacnejší a deťom sa často páči najviac, pretože sa vyrába v pestrofarebných prevedeniach.

Nosnosť

Pred nákupom vybranej hojdačky si skontrolujte jej nosnosť, ktorá úzko súvisí s odporúčaným vekom. Deťom do cca 1 roka môžete zaobstarať modely len s 20 kg nosnosťou, zatiaľ čo deťom do 3 rokov postačia hojdačky s 50 kg nosnosťou. Bežným štandardom sú potom konštrukcie s nosnosťou 70 kg a viac. Vždy tiež záleží na danom umiestnení, či hojdačka stojí pevne v zemi, visí zo stromu alebo doma medzi rámami.

Umiestnenie

Podľa typu hojdačky vyberajte následné umiestnenie, alebo naopak. Podľa možného umiestnenia voľte vhodnú hojdačku. Vždy však zaistite bezpečné miesto, ktoré poskytne dostatočný priestor na hojdania vo všetkých smeroch. Hojdačka by mala stáť na stabilnom povrchu ideálne takom, ktorý tlmí dopad. Vonku je možné postaviť samostatne stojacu hojdačku s konštrukciou, zapustenú betónom alebo ľahkú verziu spustiť z pevnej vetvy stromu. Domáce verzie bývajú zavesené priamo zo stropu alebo stoja medzi dvernými zárubňami.

Doplnky na ihrisko

Postupom času môžete vonkajšiu hojdačku obohatiť o ďalšie prvky a spolu s deťmi tak vytvoriť ich súkromné vysnívané ihrisko. K hojdačke väčšinou bezprostredne patrí tiež šmykľavka s pieskoviskom. Aj pri jeho stavbe sa môžete s deťmi vyblázniť a naučiť ich niečo nové. Radi by ste zaobstarali najradšej všetko hneď a ideálne bez práce? Poobzerajte sa v ponuke veľkých hracích zostáv, ktoré okrem vymenovaných častí ihriska môžu obsahovať ešte hracie domčeky, horolezeckú stenu a iné vychytávky.